Дисциплини

След олимпиадата от 1992 г. в Албервил следва олимпиадата през 1994 г. в Лилехамер. От 1994 г. зимните и летните олимпийски игри се провеждат в различни години. През годините в програмата са включвани различни спортове, за олимпиадата в Сочи през 2014 г. са включени следните 15 спорта:

1. Биатлон

Първото писмено регистрирано състезание по биатлон е организирано през 1767 г. близо до границата на Норвегия и Швеция. През годините набира популярност като упражнение за военни. През 1861 г. е основан първият ски-клуб в Норвегия. По статистика от 1919 г. средно около 2000 души участват в състезания по биатлон във Финландия годишно. През 1930 г. финландската армия на ски с пушки изтласква руската армия от границата си при съотношение на войските 10:1 за Русия.

Биатлонът е демонстриран на олимпиадите през 1924, 1928, 1936 и 1948 г. През 1948 г. е учредена Международната федерация по модерен пентатлон и биатлон. През 1954 г. е одобрен от МОК, а на среща на МОК в София през 1957 г. индивидуалният старт е предложен за влизане в олимпийската програма. 

През 1958 г. се провежда първото световно първенство по биатлон в Заалфелден, Австрия. На него се провежда единствено индивидуален старт на 20 km. при мъжете с 4 стрелби с по 5 изстрела, на разстояние 100 m (положение прав) и 150 m, 200 m и 250 m (положение легнал). По-късно разстоянието е стандартизирано на 150 m за всички стрелби. Всяка грешка тогава се наказва с 2 минути допълнително време.

2. Бобслей

Бобслей е зимен спорт, провеждан в заледен улей със специални шейни (които носят същото име) за двама или четирима състезатели.

Според легендата бобслеят като спорт се появява през 1888 година в Санкт Мориц, Швейцария, където английски турист съединява две ски, за да се спусне по снежен хълм.

Първият клуб по бобслей е създаден през 1897 година в Санкт Мориц, Швейцария. Първата писта е създадена там през 1903 година. В годините до 1914 състезания по бобслей се провеждат на естествени улеи из Европа. Трасета се появяват в Швейцария, Австрия, Румъния и Германия. Сред любителите на спорта са много европейски благородници.

Първите състезателни шейни са с дървени ски, които скоро са заменени с метални.

3. Кънки бягане

Бързото пързаляне с кънки, наричано също бягане с кънки или кънки бягане (от английски: speed skating), рядко кънкобежен спорт, е олимпийски зимен спорт.

Уупражнява се на овална ледена писта с дължина 400 метра. На олимпийските игри скоростното пързаляне с кънки на дълга писта се нарича кънки бягане (speed skating), докато надпреварата на къса писта е различен спорт, който се нарича шорттрек (shorttrack).

4. Кърлинг

Кърлингът (на английски: curling) е отборна спортна игра, която се играе върху ледена площадка.

Целта на играта е гранитните камъни, с които се играе, да достигнат максимално близо до центъра на концентрични окръжности.

Думата кърлинг (от curling – „извивам се, навивам се, въртя се“), се появява за пръв път напечатана през 1620 година в Пърт в пролога и стиховете на поема от Хенри Адамсън (Henry Adamson). Произлиза от шотландския глагол curr, който описва ниско ръмжене (като английския глагол purr). Играта е популярна в Шотландия като „стържеща игра“ (roaring game) заради звука, който камъните издават, докато се плъзгат по замръзналите капчици вода по игралната повърхност. Името на играта не означава движението на камъните, въпреки че днес за камък, който се отклонява от траектория по права линия се казва, че се извива или върти.

5. Пързаляне със спортни шейни

Спортните шейни са зимен спорт, в който състезателите се спускат с шейни по улей за бобслей. Състезателите развиват висока скорост (около 140 км/ч) и ползват специфична състезателна екипировка.

Състезанията могат да се провежадат в изкуствени или естествени улеи.

Улеите са специално изградени съоръжения от прави участъци и виражи, притежаващи охладителна инсталация.

Състезателите стартират от най-високата точка на улея, седейки на шейната. Засилват се с ръце и лягат на шейната с краката напред. Шейната се управлява с краката и раменете, а се спира като състезателят се изправя и повдига шейната.

Индивидуалните състезания се състоят от четири спускани, провеждащи се в два поредни дни. Победител е състезателят, който има най-малка сума от времената от четирите спускания. Мъжете и жените се спускат по същия улей, но жените стартират от по-ниско. Състезанията по двойки се провеждат в две спускания в един ден.

6. Северна комбинация

Северната комбинация е зимен спорт под егидата на Международната ски федерация, който включва 2 дисциплини - ски скокове и ски бягане.

Ски скоковете се извършват от голяма и малка шанца. Както и при ски скоковете за всяка шанца се определя средна дължина на скока, като състезателите получават 60 точки, ако скочат точно на такава дължина. За всеки половин метър повече или по-малко се добавя или отнема една точка. Оценките за стил се дават от петима съдии от различни националности, като най-силната и най-слабата оценка не се зачитат.

Въз основа на получения точков актив се определя стартовия ред на състезателите във втората дисциплина, като всяка точка разлика от скоковете се трансформира в секунди закъснение по метода на Гундерсен. Ски бягането започва победителя от ски скоковете, последван от останалите. Победител е състезателят, който пресече финалната линия първи.

7. Скелетон

Скелетонът е зимен олимпийски спорт. Представлява спускане с шейна по улей за бобслей като състезателят има право да управлява шейната само с движения на тялото си. Състезателят провежда спускането с главата напред.

Шейничката е съставена от тяло от фибростъкло, свързано с болтове към рамка с две ски от неръждаема стомана. Тя няма елементи за управление.

Скелетонът е в програмата на зимните олимпийски игри от 1928 до 1948 (само за мъже) и от 2002 (и за жени).

8. Ски алпийски дисциплини

Ските алпийски дисциплини са зимен олимпийски спорт под егидата на ФИС.

В състезания и официални тренировки по ски алпийски дисциплини състезателите са длъжни да използват ски със ски стопери и каски.

В международните състезания на ФИС се използват две отделни синхронизирани електронни системи – главна и поддържаща. Системите трябва да записват резултатите с точност до 0,001 секунда. Крайното време на състезателите се показва до точност 0,01 секунда, като хилядните не се закръгляват, а отрязват. 

9. Ски бягане

Ски бягането е зимен олимпийски спорт, част от северните дисциплини. Главният ръководен орган на спорта е Международната федерация по ски. Най-големият успех на България в ски бягането е бронзовият медал на Иван Лебанов от Олимпиадата в Лейк Плесид през 1980 г. в дисциплината 30 км класически стил.

За родина на ските се счита Норвегия, където ските възникнали като съоръжения за удобно придвижване по сняг.

Първите състезания по ски се провеждат през 1843 г. в Тромсьо, Норвегия.

Ски бягането е в програмата на зимните олимпийски игри от началото им през 1924 г. Състезанията за жени са проведени за първи път на олимпиадата в Осло през 1952 г.

От 1973 се провежда неофициално, а от 1981 година официално ежегодната Световна купа по ски бягане.

10. Ски свободен стил

Ски свободен стил е зимен спорт, който включва дисциплините спускане по бабуни, крос и скокове от рампа.

Ските свободен стил се оформят като спорт през 1930-те години, когато норвежки скиори започват да провеждат акробатични изпълненя по време на тренировки по ски алпийски дисциплини и ски бягане. Първите организирани състезания по ски свободен стил се провеждат по бабунест терен, който позволява на скиорите да показват трикове, скокове и завъртания. През 1971 година в Аспен, Колорадо се провежда първото официално организирано състезание.

Международната федерация по ски (ФИС) признава ските свободен стил за спорт през 1979 г. Първите състезания за Световната купа по ски свободен стил се провеждат през 1980 г. Първото световно първенство се провежда през 1986 г. в Тин (на френски: Tignes), Франция. Ските свободен стил участват като демонстрационен спорт на Олимпиадата в Калгари през 1988 г. Спускането по бабуни влиза в официалната програма на Зимните олимпийски игри в Албервил през 1992 г., а скоковете от рампа са добавени към програмата на следващата олимпиада в Лилехамер през 1994 г.

11. Ски скокове

Ски скоковете са зимен олимпийски спорт. Състезателите скачат от шанца. Всяка година се провежда световна купа, а през две години се провежда световно първенство по ски северни дисциплини. Обикновено през две години се провежда и Световно първенство по ски полети.

Първият ски скачач е норвежкият лейтенант Олаф Рай (Olaf Rye), който през 1809 г. скача 9,5 метра пред публика от други военни. През 1862 г. ски скачачи като Сондре Норхайм (Sondre Norheim) преодоляват много по-големи дистанции.

По време на зимните олимпийски игри в Кортина д'Ампецо през 1956 г. финландският отбор въвежда нов стил на скачане, при който ръцете стоят изпънати до тялото вместо да са над главата като при гмуркане.[1]

През 1970-те години са въведени правила, според които основната цел престава да е максимално дълъг скок, а точното приземяване върху критичната зона. [2]

Стремежът към по-дълги скокове води до откриването на V-образния стил, при който ските са в разтворена позиция като латинската буква „V“, за разлика от преди, когато ските се държали успоредно една на друга. Този стил е въведен през 1985 г. от шведа Ян Бокльов (Jan Boklöv)

Ски скоковете за мъже са в олимпийската програма от първите зимни олимпийски игри през 1924 г. От игрите в Инсбрук през 1964 г. се провеждат и състезания от голяма шанца, а на игрите в Калгари през 1988 г. дебютира и отборното състезание.

12. Сноуборд

Сноуборд (на английски: snowboard, в буквален превод снежна дъска) представлява плоска конструкция, предназначена за спускане по снежни наклони в планината. Разглежда се като зимния еквивалент на скейтборда. Сноубордът има дървена основа, а отгоре и отдолу слоеве от стъклопласт. Върху дъската има закрепвания за краката. Дължината му варира от 140 до 165 см, а ширината му от 24 до 27 см.

Историята на сноуборда започва около 1960 г. с опита на няколко американски сърфисти да направят сърф, който да се движи по снежните склонове. Новият спорт се развива бързо, тъй като техниката му се усвоява по-лесно и за по-кратко време от тази на ските. В края на 70-те и началото на 80-те сноубордът започнал да се утвърждава като алтернатива на ските. Започват състезания и експериментиране, за да се стигне до наши дни, когато около 50% от населението на САЩ разполагат с личен сноуборд.

13. Фигурно пързаляне

Фигурното пързаляне е зимен олимпийски спорт, в който спортистите се пързалят на кънки по лед с изпълнение на скокове, пируети и поредица от стъпки под музикален съпровод. В официалните състезания се раздават четири комплекта медали: единично жени, единично мъже, спортни двойки и танцови двойки.

Състезанието се състои от две съчетания, в които има включени задължителни елементи. Оценяват се от съдийска колегия с две оценки – едната е за технически елементи, а другата се сумира от оценките на съдиите за следните пет компонента: умение за пързаляне, преход между елементите, качество на представянето, композиция на програмата и интерпретация на музиката.

Фигурното пързаляне е включено в програмата на зимните олимпийски игри. До игрите в Кортина д'Ампецо през 1956 г. състезанията се провеждат на открито.

Често фигуристите вземат участие в различни шоу програми на лед.

14. Хокей на лед

Хокеят на лед е отборен зимен спорт, който се играе върху ледена пързалка с шайба.

Играе се от два отбора с по пет полеви играча и един вратар, които се стремят да си отбележат гол, вкарвайки шайбата във вратата на противниковия отбор. Редовното време се състои от три части от по 20 чисти игрови минути. Времето спира да се отчита при прекъсване на играта. При равенство в редовното време следва продължение на принципа „внезапна смърт“, като печели отборът, отбелязал първи гол, и наказателни удари, в случай че никой отбор не вкара гол в продължението.

В днешни дни хокеят е един от най-популярните спортове в страни като Канада, САЩ, Русия, Финландия, Швеция, Чехия, Словакия и Германия. В тези страни хокеят има изградени традиции и имат добри вътрешни първенства, но най-силното и световноизвестно първенство е Националната хокейна лига на САЩ и Канада, НХЛ.

Хокеят на лед е част от програмата на зимните олимпийски игри от самото начало, от първите Зимни олимпийски игри 1924 в Шамони, Франция. Ежегодно се провежда и световно първенство по хокей на лед.

15. Шорттрек

Шорттрекът е зимен олимпийски спорт.

Провежда се на 111-метрова кръгла писта (игрище за хокей на лед). За по-голяма стабилност при завоите състезателят се опира с ръка на леда и така запазва равновесие при високата скорост. Интересна част от състезанието са различните тактики, които се прилагат от спортистите. Борбата за първото място налага различни стратегии – забавяне, забързване, изпреварване. Победителите се определят след поредица от състезателни серии, в които само класиралите се на челните места продължават в надпреварата.

При индивидуалните състезания във всяка серия се надпреварват от 4 до 8 състезатели, като при по-късите дистанции те са по-малко, а при дългите – повече. От тях само първите двама или трима продължават в следващия етап.

Името шорттрек се превежда на български като „къса писта“ (111 метра), докато класическата ледена писта за бързо пързаляне с кънки е 400 метра.

Шорттрекът е олимпийски спорт от 1992 г. Първоначално държавата, която доминира над всички в шорттрека, е Канада, но това се променя и в днешно време този спорт е особено популярен в азиатските страни — Китай, Южна Корея и Япония, които постигат и най-големите успехи.

Най-добрата българска състезателка по шорттрек е Евгения Раданова - носителка на два сребърни и един бронзов медал от зимни олимпийски игри.
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.